👤

Personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi și 4 mașinuțe, pentru care a plătit 146 de lei. După un timp, s-au mai cumpărat la același preț 3 mingi și 7 mașinuțe, în valoare de 224 de lei. Cât costă o mașinuță? Dar o minge?




dau 100 puncte


Răspuns :

Și eu am avut aceasi problema tine

Sper te-am ajutat

Vezi imaginea ALEXANDRAF827
Vezi imaginea ALEXANDRAF827

Răspuns:

3mingi.............4masinute........146lei

3mingi..............7masinute........ 224lei

/ 3masinute. 18lei

3masinute=18lei

1masinuta=18:3

1masinuta=6lei

4x6=24lei (costa 4 masinute)

146-24=122lei (costa 3 masinute)

122:3=40lei și 60bani (costa o minge)