👤

cumpăr 2 kg mere și 3 kg pere plătesc 21 lei. cumpăr 2kg mere și 4kg pere, plătesc 26lei .cat costa un kg de mere și pere ?​

Răspuns :

Răspuns:

2kg mere.....3kg pere.....21lei

2kgmere.......4kg pere.....26lei

1kg pere.....5lei

[21-(5×3)]÷2=3lei 1kg mere