👤

O consola de jocuri costa 1600 lei
a) Inainte de Black Friday se scumpeste cu 25%,aflati noul pret
b) In ziua de Black Friday pretul este redus cu 30%,aflati pretul afisat
c) Cu ce procent s-a redus in realitate consola fata de pretul initial de 1600 lei?

repede pls


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a) 25% înseamnă 25*1600/100=400 lei

se scumpește cu 25% deci adaugi la prețul inițial

1600+400=2000 lei

b) 30% din al doilea preț este 30*2000/100=600 lei

dacă e redus scazi 2000-600=1400 lei

c) 1400=x% din 1600

1400=x*1600/100

1400=16x

x=1400/16

x=87,5

100-87,5=12,5

=> s-a redus cu 12,5%