Răspuns :
Răspuns: k = 200 N/m
Explicație:
Cand inchidem papusa in cutie, facem un efort pentru comprimarea arcului. Acest efort "incarca" resortul cu energie potentiala. Ea se va declansa la deschiderea capacului.
Resortul comprimat trebuie sa aibă suficienta energie potentiala pentru a realiza un lucru mecanic necesar saltului de 50 cm al papusii
{ nu masuram sperietura celui care o manevreaza !! ]
Energia potentiala a resortului comprimat este
Ep = k X² / 2
k = constanta elastica a resortului - ce trebuie sa aflam
X este comprimarea resortului = 10 cm = 0,1 m
Lucrul mecanic efectuat de resort este L = F x d
F = greutatea păpușii = mg = 0,2 kg x 10 N/kg = 2 N
d = deplasarea jucăriei = 50 cm = 0,5 m
Ep = Ld
înlocuim :
kX² / 2 = Fd
k = 2 F d : X² = 2 x 2 N x 0,5 m : ( 0,1 m)² = 2 Nm / 0,01m² = 200 N/m
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!