👤

300 g oxid de caziu reacționează
un randament de 56% cu acid sulfuric
Ce masa se sulfat de calciu

AJUTORRRR E URGENTYT
AM TESTTT PLSSSSSS​
VA ROGGGGGGG


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

mCaO=300g

η=56 %

mCaSO4=?

CaO+H2SO4=CaSO4+H2O

MCaO=40=16=56

MCaSO4=40+32+4*16=136

56g CaO......136 gCaSO4

300 g         x

x=728,57

η=cp/ct*100

cp=η*ct/100=56*728,57/100=407,99 g