Răspuns :
Maria a cumpărat o pasta de dinti care a costat 12 lei și o periuța de dinti pentru care a plătit de 3 ori mai putin . Cât au costat cele 2 impreuna ?
Rezolvare:
1. Cât costa periuța de dinti ?
12:3=4 lei
2. Cât costa cele doua impreuna ?
12+ 4=16 lei
Succes !
Rezolvare:
1. Cât costa periuța de dinti ?
12:3=4 lei
2. Cât costa cele doua impreuna ?
12+ 4=16 lei
Succes !
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!