👤

VA ROG FRUMOS, AM NEVOIE URGENT DE REZOLVARILE CORECTE ALE ACESTOR DOUA PROBLEME!!!

II. Un corp cu masa de 1 Kg are Ec= 12,5 J . Ce energie cinetică are un alt corp cu masa m=2Kg și viteza de două ori mai mare decât a primului corp?


III. Un corp cade de la înălțimea h= 5 m și are masa m= 2Kg
Calculați :
a) energia potențială la înălțimea h
b) viteza de la sol
c) la ce înălțime Ec= 1/2Ep ?​


Răspuns :

Răspuns:

100 J

Explicație:

II.

Ec₁ = m₁v₁²/2

2Ec₁ = m₁v₁²

v² = 2ₓ12,5J/1kg = 25J/1kg = 25 J/kg

v₁ = 5 m/s

v₂ = 2v₁ = 10 m/s

Ec₂ = m₂v₂²/2

= 2kgₓ(100m²/s²)/2

= 100 J

1 J = 1kgₓm²/s²