la bornele unei baterii t.e.m .E=3,0V este conectat un rezistor cu rezistenta R=20 ohmi .Caderea de tensiune pe rezistor este U=2,0V.Aflati curentul de scurtcircuit. Va rog ma puteti ajuta? mtumesc!​
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!