👤

O bila de sticla 10g are densitatea 2,5 G/cm3

Răspuns :

Răspuns:

p=m supra g=2,5 v supra cm=>v=m supra p

v=m supra p = 10:1000kg=0,01kg

g= m•g=0,01kg•9,81 N supra kg=0,0981

Explicație:

p=densitate

g=constanta gravitației

m=masa

v=volumul