👤

Un corp cade liber de la înălțimea de 20m. Calculaţi cu
ce viteză ajunge corpul la sol știind că mişcarea se face fără
frecare si g=10m/s2
Urgent!!! Dau coroana!!!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

v = 20 m/s

Explicație:

Energia se conserva

Ep = Ec

m×v²/2 = m×g×h | : m

v² = 2×g×h

= 2×10m/s²×20m

= 400 m²/s²

v = 20 m/s

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari