Răspuns :
Explicație:
6.
Se dă:
[tex]m = 3500 \: kg [/tex]
[tex]v = 2m {}^{3} [/tex]
a)
Se întreabă dencitatia
[tex]p = \frac{m}{v} [/tex]
[tex]p = \frac{5000}{2} = 2500 \: kg \: \: pe \: m {}^{3} [/tex]
Răspunsul: 2500 kg/m3
b) Substanța: Aluminiu

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!