~Test~
~Puncte: 18~
~Încercați să răspundeți corect~

Bună Maria!
2 rigle ...,...... 3 creioane.... 13 lei | ×3 = >
3 rigle........ 4 creioane ...... 18 lei | × 2 = >
= > 6 rigle....... 9 creioane...... 39 lei
= > 6 rigle........ 8 creioane........ 36 lei
Eliminăm riglele, fiindcă sunt de același număr, și rezultă : = >
= > 9 creioane - 8 creioane = 39 lei - 36 lei
= > 1 creion = 3 lei.
3 creioane = 3 × 3 = 9 lei.
Pentru a afla cat costa 2 rigle, înlocuim în prima relație, după cum urmează :
2 rigle + 9 lei = 13 lei = > 2 rigle = 13 lei- 9 lei = >
= > 2 rigle = 4 lei = > 1 riglă = 4 ÷2 = > 1 riglă = 2 lei.