👤

Dupa doua scumpiri successive, prima cu 10% iar a doua cu 20% un stilou costa 66 lei. Aflati

pretul initial al stiloului.​


Răspuns :

Răspuns:

p = 50 lei (pretul initial)

Explicație pas cu pas:

p + 10%×p = p + 10p/100 = p + 0,1p = 1,1p

1,1p + 20%×1,1p = 1,1p + 20×1,1p/100 = 1,1p + 0,22p = 1,32p

1,32p = 66

p = 66 : 1,32

p = 50 lei (pretul initial)

Răspuns:

Salut!

Ai poza cu rezolvarea.

Vezi imaginea NIMENI389