👤

prin arderea unei probe de cărbune de puritate 80% se obtin 224L dioxid de carbon măsurat în condiții normale de temperatura si presiune determinați masa probei de cărbune
ajutor​


Răspuns :

Răspuns:

niu,CO2=V/Vm= 224/22,4 mol=10mol

1mol........1mol

C+ O2---> CO2

x................10mol

x= niu=10 mol C pur

A,C=12g/mol----> m=niuxA=10x12g=120gC pur

p=m,px100/m,i---> m,i= 120x100/80g=150g C impur

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari