Răspuns:
Un magnet costă 5 lei, iar o ilustrată costă 3 lei.
Explicație pas cu pas:
Notăm ilustratele cu ,,i''.
Notăm magneți cu ,,m''.
5i ..... 4m ..... 35l / × 7
7i ..... 6m ..... 51l / × 5
35i ..... 28m ..... 245l
35i ..... 30m ..... 255l
35i - 35i = 0i
30m - 28m = 2m
255l - 245l = 10l
(1) Cât costă un magnet?
10l ÷ 2m = 5l
Un magnet costă 5 lei.
(2) Cât costă o ilustrată?
4m × 5l = 20l
35l - 20l = 15l
15l ÷ 5i = 3l
O ilustrată costă 3 lei.