👤

Un profesor avea salariul de 3 600 de lei. In prezent, salariu
35 %. Ce salariu are profesorul?



Răspuns :

Răspuns:

4.860 lei

Explicație:

Mai întâi aflăm cât reprezintă 35 %din 3.600 leí

35%din 3.600 =35 ×3.600 :100 =126.000 :100 =1.260

Acum aflăm cât are în prezent salariul

3.600 +1.260 =4.860 lei