1. Ce cantitate de apă trebuie eliminată din 10 kg soluție sare de bucătărie de concentrație3% pentru a deveni o oluție de concentrație 6%? 2. Reacționează 200ml HCl de concentrație molară 1 cu p = 1,1g / ml cu o cantitate de Ca (OH)
2. Calculați masa de Ca (OH) 2 necesară și concentrația soluției finale. M HCI = 36,5 uam, MCa (OH) 2% 3D74uam, MCaCl2 = 111
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!