👤

un leopard aleargă uniform cu viteza de 54km/h. ce distanta parcurge leopardul timp de cinci minute​

Răspuns :

Răspuns: distanta = 4500 m ( 4,5 km)

Explicație:

viteza = distanta : timp

distanta = viteza x timp

                viteza = 54 km/h = 54 000 m / 3600 s = 15 m/s

                timp = 5 minute = 5 x 60 = 300 secunde

distanta parcursa  = vt = 15 m/s x 300s =  4500 m = 4,5 km

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari