👤

În graficul alăturat este prezentată variația în timp a intensității curentului electric printr-un conductor. Sarcina electrică totală ce străbate secțiunea transversală a conductorului în intervalul de timp cuprins între t1=3s si t2=6s este egală cu:
Rezolvare va rog mult!!!


În Graficul Alăturat Este Prezentată Variația În Timp A Intensității Curentului Electric Printrun Conductor Sarcina Electrică Totală Ce Străbate Secțiunea Trans class=

Răspuns :

Răspuns:

b. 60

Explicație:

Din grafic se observă că între t1 și t2, I=20A. (delta) t=t2-t1= 3s. Cum I= q/(delta)t rezultă q=20*3= 60.

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari