👤

Andrei prepară o soluţie pentru stropit via. Aceasta conţine CuSO4 şi apă. Dacă are nevoie de 5
kg soluție, câtă apă şi cât CuSO4 pur foloseşte pentru prepararea soluţiei de 35%?


Răspuns :

Răspuns:

ms = mCuSO₄ + mH₂O

c = md/ms × 100

ms = md + mH₂O

c = md/ms × 100 => 35 = md/ms × 100 => md = 1,75kg

ms = md + mH₂O => mH₂O = 5 - 1,75 = 3,25kg

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari