👤

Scrie răspunsul corect: În 2 kg de apă se adaugă 700g de sare. Care este concentrația soluției obținute?

Răspuns :

Salut,

2 kg de apă = 2000 de grame de apă.

Concentrația are formula:

[tex]c\%=\dfrac{masa\ s\breve{a}rii}{masa\ apei+masa\ s\breve{a}rii}=\dfrac{700\ g}{2000\ g+700\ g}=\dfrac{700\ g}{2700\ g}=0,2592=25,92\%.[/tex]

Deci concentrația este c = 29,92%.

Este o concentrație imensă (apa de mare care este super sărată are concentrația medie de 3.5%).

Ai înțeles ?

Green eyes.