👤

9. Prețul unui televizor este de 400 de lei.
a) Cât va costa televizorul dacă preţul lui inițial creşte cu 10%?
b) Cât va costa televizorul dacă preţul lui inițial se reduce cu 15%?
Ajutatima dau coroana​


Răspuns :

a) Rezolvare :

400 lei  . . . . 100%

x lei  . . .. .  (100% + 10%) 110

 

X = 400 * 110 : 100 = 440

Rezolvare :

b.    400 lei . . . . 100%

      x lei . . . .  (100 + 15%) 115

       

      X = 400 * 115 : 100 = 460

Sper ca te-am ajutat

By : Revenge.

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari