👤

48
2) Un teren în formă de dreptunghi are lungimea de 70 m, iar lățimea cu 15 m
mai mică. Se împrejmuiește cu un gard din 3 rânduri de sârmă.
Câți metri de sârmă sunt necesari?
760 m​


Răspuns :

Răspuns:

750 m de sârmă

Explicație pas cu pas:

L =70 m

l =L - 15 =>l =70 - 15 =55 m

P =2L +2l

P =2 ×70 +2 ×55

P =140 +110

P =250 m

3 ×250 =750 m de sârmă

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari