👤

3. După o reducere cu 10%, prețul unei cărți se micşorează cu 2 lei. Prețul cărții după
reducere este:


Răspuns :

Răspuns:

x pretul cartii

10%x reducerea=10/x/100

10x/100=2 simplifici prima fractie cu 10

x/10=2=>

x=2*10=20lei

Explicație pas cu pas: