Răspuns :
Răspuns:
☕SALUT!☕
Se da:
R=80ohm
U=220V
I=?
Formule:
I=U/R
Calcule:
I=220/80=2,75A.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!