👤

Cate mg de Ca2SO4 sunt necesare pentru a prepara 800mL solutie cu concentratia 0,3 moli/L? Se dau: mase atomice: Ca = 40, O = 16, S = 32.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Vs= 800mL= 0,8 L

cm= 0,3 moli /L

masa de CaSO4

cm =  n  :  Vs

n= cm  . Vs

n= 0,3 moli /L  . 0,8L = 0,24 moli CaSO4

MCaSO4= 40 +32 + 4.16=136-----> 136g/moli

m= n .  M

m= 0,24 moli  . 136g/moli =32,64 g CaSO4

                                          = 32640 mgCaSO4

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari