👤

compuneti o problema dupa calculul din poza va rog mult ​

Compuneti O Problema Dupa Calculul Din Poza Va Rog Mult class=

Răspuns :

Salut,

Patricia merge la piață să cumpere fructe pentru o petrecere cu colegii de clasă.

Ea cumpără 8 kg de piersici, costul unui kg este de 14 lei.

De asemenea, ea cumpără 8 kg de rodii, costul unui kg este de 28 de lei.

În plus, Patricia mai cumpără 8 kg de alune de Brazilia, costul unui kg este de 35 de lei.

Câți lei va cheltui în total Patricia ?

Te ajută ?

Green eyes.