👤

Mădălina cumpăra 4 prăjituri și 6 sucuri plătind 42 de lei, iar Beatrice cumpăra 4 prăjituri și 8 sucuri plătind 52 de lei. Câți lei costa o prajitura? Dar un suc? ​

Răspuns :

P=prajituri

S=sucuri

4p.......6s.......42 lei

4p.......8s.......52 lei

---------------------------

/...........2s.......10

s=10:2=5

4p+5*6=42

4p+30=42

4p=42-30

4p=12

p=12:4=3

Sper ca te-am ajutat! :)