Pentru a ridica corpul din imagine cu masa de 25 kg(g=10N/kg),este necesara o forta activa cu valoare de cel putin......... N. a) 25 b) 245 c) 250

Răspuns:
Răspuns corect : c
Explicație:
m=25kg
g=10N/kg
F=m×g
F=25kg×10N/kg
F=250N