👤

coeficientul de frecare dintre un corp si un perete vertical pe care acesta poate aluneca este u(miu)=0,3 stiind ca forta ce acționează perpendicular asupra corpului are valoarea f=24n calculeaza valoarea fortei de frecare si masa maxima a corpului pentru care acesta mai este încă în repaus ex 4.19 pag 41​

Răspuns :

Forta de frecare= μxF=0,3x24=7,2N La echilibru Forta de frecare=greutatea corpului (mxg). Adica: 7,2=mx10 m=0.72 kg  Am considerat g=10

Btw sunt Serban Luca =))