👤

Daca forta de tractiune a unei locomotive este de 8000 N , care este puterea mecanica a locomotivei ?
va rog,am nevoie urgent ,dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns:

80kW

Explicație:

36km/h = 36000m/3600s = 10 m/s

P = F×v

= 8000N×10m/s

= 80000W

= 80kW