Întâi afli câți lei costă ce a cumpărat, mai exact:
3,5 kg mere x 4 lei = 14 lei
4,25 kg pere x 5 lei = 21,25 lei adica 21 lei si 25 de bani
Apoi scazi din 50 lei ce a cumpărat
50 lei - (14 lei+21,25lei) =
50 lei - 35,25 lei = 14,75 lei adica restul este 14 lei si 75 de bani