1. Afla cantitatea de apa necesara obtinerii a 400 g solutie de sulfat
de cupru de concentratie 60%.
2. Afla cantitatea de CaCl2.6H,O necesara obtinerii a 2 Kg solutie 10%
. Aa=40,4 =1, A.=16 ,Aa=35,5
3. Afla raportul in care se amesteca o solutie de concentratie 10% cu
o solutie de concentratie 30% pentru a obtine o solutie de 15%.
4. Ce masa de NaOH trebuie sa se consume pentru a obtine 41
solutie 2M ? A Na = 23, A:-1, A.-16
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!