Răspuns :
Răspuns:
8 kg cireşe ........ 5 kg mere .........79 lei |×3
5 kg cireşe ........3kg mere..............49 lei |×5
24kg cirese..........15 kg mere......237lei
25kg cirese..........15kg mere..........245 lei
1kg cireşe. .........8 lei
237-(24×8)=45÷15=3
1kg mere. ..........3lei
Explicație pas cu pas:
8kg cir...... 5kgmere......79lei /*3
5kg cir...... 3kgmere.......49lei /*5
24kg c..... 15kg m........237lei
25kg c..... 15kg m..... 245lei /(-)
1kg c.......... /................ 8lei
Înlocuim în prima relatie:
5kg m........ 79 lei-64 lei =15lei
1kg m=3lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!