Un corp cu masa m=2kg se deplaseaza cu frecare pe un plan inclinat de unghi alfa=30° coeficientul de frecare miu=0,1, sub actiunea unei forte constante F care formeaza cu planul unghiul beta=45°. Corpul se deplaseaza cu acceleratia a=2m/s^2 pe distanta d=5m in sus. Sa se afle: a) lucrul mecanic al fortei de tractiune F b) lucrul mecanic al normalei c)lucrul mecanic al fortei de frecare d) variatia energiei cinetice a corpului
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!