👤

VA ROG MULT DAU COROANA
un magazin a vândut 420 kg de cartofi in 3 zile. in prima zi a vândut 35% din intreaga cantitate in ziua a doua 20% din rest. ce cantitate de cartofi sau vîndut in ziua a treia?​


Răspuns :

Răspuns:

218.4kg

Explicație pas cu pas:

In prima zi 35%x420=35/100x420=0.35x420=147kg

A doua zi 20%x(420-147)=0.2x273=54,6kg

A treia zi 420-147-54.6=218.4kg

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari