Răspuns :
Explicație pas cu pas:
3*6=18lei a cheltuit pe caiete
34 - 18= 16 lei a cheltuit pe toate cele 4 mine
16:4= 4 lei (o mina)
Baftă
1. Cât costa 6 caiete ?
6x3=18 lei
2. Cât costa 4 mine de pix ?
34-18=16 lei
3. Cât costa o mina ?
16:4=4 lei
6x3=18 lei
2. Cât costa 4 mine de pix ?
34-18=16 lei
3. Cât costa o mina ?
16:4=4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!