dacă șoricelul Șvaițereger din desenul de lângă triplu are masa m=50g iar elefantul Trompi are masa m=2 t și sta la 1 m de punctul de sprijin al parghiei de masa neglijabila , cât de lunga trebuie sa fie aceasta pt a sta in echilibru?
Conditia de echilibru este ca momentele fortelor sa die efale Momentul fortei pentru soarece este 0,05kg*10*x=0,50x Pentru elefante 2000*10*2=40000 Asa ca bratul trebuie sa fis 40000:0,50=80000
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!