Răspuns:
Explicație:
Vs= 41 L CH4
t= 27 °C
p= 6atm
a. g, moli CH4
b. VCH4
c . VO2
p . V = n . R . T
n= p. V : R . T
n = 6 atm . 41 L : 0,082 L . atm / moli . K . ( 27 + 273 ) K
[se simplif. unit. de masura]
n= 6 . 41 : 0,082 moli . 300 = 10 moli CH4
MCH4=12 + 4=16----> 16g/moli
m = 10moli . 16g/moli = 160g CH4
b.
V CH4 = 10 moli . 22,4 L/moli = 224 L
c.
10moli xmoli
CH4 + O2 = CO2 + H2 O
1mol 1mol
x= 10 moli O2
VO2 = 10moli . 22,4 L/moli = 224 L