Răspuns:
d) a=300 ml; b=200 ml
Explicație:
Se dă:
Vsol1=a ml Vsol2=b ml Cm1=3M Cm2=2M Cm(total)=2,6M
a-? b-?
a + b=500 ( din condiția problemei) a= 500-b
Cm = n / Vsol ; n = Cm x Vsol = 2,6 x 500 = 1300 (numărul total de moli in soluție)
n(total) = n1 + n2 = C1xVsol1 +C2xVsol2 = 3a +2b=1300
3(500-b) +2b =1300
1500 – 3b +2b = 1300
b=200 deci a=500-200=300