👤

Calculeaza volumul ml pentru 18,066 molecule de O₂.Va roggg,ajutati-ma!Dau coroana,5 stele,inima,puncte!!!

Răspuns :

Răspuns:

se aplica relatiile  

niu=N/N,A        si       niu=V/Vm

N,A-nr. lui Avogadro     Vm- vol.molar in conditii normale

niu=18,066x10²³/6,023x10²³mol= 3mol O2

3= V/22,4--->V= 3X22,4 L= 67,2 LO2

Explicație: