Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg lamai.................15 lei
1 kg lamai.................15 : 3 = 5 lei
4 kg lamai.................4 x 5 = 20 lei
Răspuns:
prima data aflam cat costa un kg de lamai:
15lei:3kg=5lei (kg de lamai)
apoi aflam cat costa 4kg de lamai:
4kg x5 lei =20lei (4kg de lamai)
sper ca te am ajutat
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!