Vă rog frumos repede dau coroana

Răspuns: ρ = 7 744, 24 kg /m³
Explicație:
Densitatea = masa : Volum
la 0°, cubul are volum de 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³ = 0,001 m³
densitate 7 800 kg /m³
masa = densitate x volum = 7800 kg/m³ x 0,001 m³ = 7,8 kg
prin incalzire, masa ramane constanta, 7,8 kg
densitatea lui trebuie sa scada, deoarece volumul e ceva mai mare
volumul la 200°C = V initial + 7,2 cm³ = 1000 cm³ + 7,2 cm³ = 1007,2 cm³ = 0,0010072 m³
densitatea = m : V = 7,8 kg : 0,0010072 m³ = 7 744 kg /m³