Va rog urgent am nevoie de rezolvare la aceasta problema dau coroana

Răspuns:
-6000 J
Explicație:
[tex]\Delta E= mgh-mv^2/2 = 60*9.81*30 - 60*20^2/2 = 5658 J[/tex]
[tex]\\ \\W_f = - \Delta E = -6000 J[/tex]