👤

LA un concurs a fost cîștigata finala de 200 m cu un timp de 1 minut si 58,5. arata ca viteza de deplasare a fost mai mare de 1,5 m/ s​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Distanta (D) = 200m

Timp (T) = 1 minut si 58,5.  = 60+58,5 = 118,5 sec

---------------------------------------------------------------------------

v= D : T

v= viteza 200 : 118,5=1,68 m /sec

1,68 > 1,5

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari