În imagine, se folosește o pârghie de gradul I cu lungimea de1,2 m pentru a ridica un corp. Dacă F = 300 N și R = 600 N, atunci brațul forței active are lungimea egală cu …………….…. m

Răspuns:
ba = 0,8 m
Explicație:
br = b - ba
F×ba = R×br
F×ba = R(b - ba)
F×ba = R×b - R×ba
F×ba + R×ba = R×b
ba(F + R) = R×b
ba = R×b/(F + R)
ba = 600N×1,2m/(300N + 600N)
= 720Nm/900N
= 0,8 m