Răspuns:
c=mdx100/ms
md= cxms/100=30x243,3/100g= 73gHCl
miu,HCl= 36,5g/mol
niu=m/miu= 73/36,5mol=2mol HCl
4mol..........................1mol
4HCl+ MnO2 ---> Cl2 +MnCl2 + 2H2O
2mol,,......................x
x=niu=0,5mol Cl2
A,Cu=64g/mol
niu=m/A=32/64mol=0,5mol Cu
1mol 1mol 1mol
Cu + Cl2-----> CuCl2
0,5mol 0,5mol.......x
x=niu=0,5mol CuCl2
miu,CuCl2=135g/mol
m=niuxmiu= 0,5x135g=67,5gCuCl2
Explicație: