👤

Doi agricultor vindeau mere la iarmaroc. Primul le vinden in a
15 kg. la pretul de 90 de lei lada, iar al doilea - In pungi achite 2
de 19 lei punga. Care dintre ei vindea mai ieftin?​


Răspuns :

Răspuns:

90÷15=6 lei kg

19÷2=9,5 lei kg

Cel cu lada vinde mai fetin