👤

1. După două scumpiri succesive cu 10% un produs costă 1.210.000 lei.
Care a fost pretul produsului inainte de prima scumpire.
2. După două scumpiri succesive cu 10% un produs costă 1.210.000 lei
Care a fost pretul produsului după prima scumpire.​
Va rog! Dau coroană!!!


Răspuns :

Notăm prețul inițial al produsului cu x:

[tex]x + \frac{10}{100} \times x = y[/tex]

[tex]y + \frac{10}{100} \times y = 1.210.000[/tex]

=> [tex]y + \frac{y}{10} = 1.210.000[/tex]

=> [tex] \frac{11y}{10} = 1.210.000[/tex]

=> [tex]11y = 12.100.000[/tex]

=> [tex]y = \frac{12.100.000}{11} [/tex]

=> [tex]y = 1.100.000[/tex] lei

=> [tex]x + \frac{x}{10} = 1.100.000[/tex]

=> [tex] \frac{11x}{10} = 1.100.000[/tex]

=> [tex]11x = 11.000.000[/tex]

=> [tex]x = \frac{11.000.000}{11} [/tex]

=> [tex]x = 1.000.000[/tex] lei

  • Prețul produsului înainte de prima scumpire este de 1.000.000 lei.
  • Prețul produsului după prima scumpire este de 1.100.000 lei.

----------ᵈⁱᵃ----------