Răspuns :
Răspuns:
Salutare!
14 kg portocale...........511 lei
6 kg portocale............x lei
1)Cât costă un kg de portocale?
- 511:14=36,5 lei
2)Cât costă 6 kg de portocale?
- 6×36,5=219 lei
#Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!